שומרי האוקיינוסים

המלחמה על הסביבה הימית ועל בעלי החיים

פיראטים – מי אתם באמת?

אין כמעט ילד שלא חלם להיות פיראט או לפחות להכיר אחד כזה.

מקים הארגון סי שפרד (Sea Shephard), פול ווטסון הוא אמיתי. פול ווטסון (שהוא גם ממקימי גרינפיס) מספר שכאשר בשנת 2012 הכריז שופט פדרלי בארה"ב ש"סי שפרד" הם שודדי ים, לא נותרה לו ברירה אלא לעצב בגאווה דגל מתאים.

למעשה, ההיסטוריה מוכיחה שהיחס לפיראטים אינו חד משמעי.
חלק מהפיראטים זכו לתואר אבירות על ידי הכתר הבריטי, ואילו פיראט אחר הוכרז כגיבור של האמריקאים וכמייסד הצי האמריקאי.
ואילו פול ווטסון עצמו קיבל את פרס השלום של אמזון!

הדיג הלא חוקי פוגע בסביבה הימית, מתנדבים יוצאים לשמור על החיות בים

מדברי פול ווטסון:
"היום העולם נגוע בפיראטים הרסניים הרבה יותר מאי פעם. הם כוללים את ציי הדיג הפיראטיים העצום שמאוישים במקרים רבים על ידי עבדים, ניפוץ בתי גידול של אלמוגים ודגים מתחת למים, שחיטה בלתי חוקית של לווייתנים, הרג כלבי ים, טבח בדולפינים.
סר הנרי מורגן הוכיח כי הדרך הטובה ביותר לעצור פיראטיות היא להשתמש בפיראטים נגד פיראטים. ההיסטוריה הראתה שיש פיראטים טובים ושודדי ים רעים, ונדרשים פיראטים טובים כדי לעצור את הרעים."
(מתוך כתבה במגזין Howler 2018)

מה זה סי שפרד ומהו "דיג יתר"?

הארגון SEA SHEPHERD הוקם בשנת 1977 ועוסק בשימור ימי ובמאבק נגד דיג לא חוקי ודייג יתר אשר מהווים את אחת מהבעיות הגדולות ביותר באוקיאנוסים.
כ 90% מכלל הדגה בעולם מוגדרת כ"דיג יתר" – כלומר כמות הדגים שנשארת בים, נמוכה מיכולת ההחלמה וההתחדשות הטבעית. דיג היתר מוביל גם להפרת האיזון האקולוגי הימי, ולהיעלמותם של מינים חשובים נוספים.

ה Sea Shepherd לקח על עצמו מחאה ושמירה אקטיבית על משאבי הטבע הימי והחיים שבו. בתור שכזה, הוא יוזם עצירה ותקיפה של ספינות שצדות באופן בלתי חוקי בעלי חיים ימיים, דולפינים ולזוויתנים, פירוק רשתות דיג, חקירה ותיעוד. עקב אופי הפעילות הבלתי מתפשרת הארגון סופג ביקורות מצד ממשלות שדוגלות בציד של יונקים ימיים וצווי מניעה ממגוון בתי משפט.

הציד הבלתי חוקי נעשה במקרים רבים בעזרת מכמורת ענקית שהספינה גוררת אחריה. כל מה שנמצא בים בטווח של קילומטרים נתפס בה. זה נראה כמו קיר מוות שעובר בתוך הים, כל יצור שהוא דג, צב או דולפין ימעך או יחנק בתוך הרשת.
בסוף התהליך פשוט משליכים מהספינה לים את כל היצורים המתים חסרי התועלת, בהרבה מקרים זה מגע למחצית השלל ואפילו יותר.

כרישים, דולפינים, לזוויתנים מסתבכים ברשתות דיג ומתים
מבצע Sola Stella, ליבריה. כריש מים עמוקים שנתפס ברשת זימים של ספינת הדיג Labiko 2. ספינה זו נעצרה בליבריה על דיג לא חוקי ושימוש בציוד דייג שלא ברשיון. בבטן הספינה נתפס מפעל חשאי להפקת שמן מכבד כרישים. הספינה צדה מעל ל- 500,000 כרישים כל שנה תוך שימוש ברשת זימים באורך כולל של 120 קילומטר. (מתוך התערוכה art for the ocean, תל אביב)

אותן ספינות מכמורת מעסיקות גם בני אדם בתנאי עבדות על כל המשתמע: סחר בבני אדם, עבודה ללא מגבלת שעות, תנאי מחיה לא סביבים, חוסר יכולת לעזוב את הספינה, ועוד.
בנוסף, יש בים המון רשתות שסתם נזרקו כי הפסיקו להשתמש בהן, וזה עוד לפני שמזכירים את כל ציוד הדיג שהתיישן, דלק שדלף, פלסטיק וזיהום מים.

תערוכה מומלצת מוקדשת לשמירה על הסביבה, מניעת דיג יתר, התנדבות עם בעלי חיים והגנה על הטבע

בר פארן הוא אחד הישראלים שחוו באופן אישי את מצוקת דיג היתר ואיך היא משפיעה על האוכלוסיה המקומית.

בר, מדריך צלילה, ובעלים לשעבר של מועדון צלילה "צלילות" באילת, שהה על ספינות של הסי שפרד כשנתיים, בהתחלה כפעיל מהשורה ולאחר מכן כקצין מבצעים.

המלחמה חסרת הפשרות על החיים באוקיינוסים הביאה אותו למפגשים חזיתיים עם דייגים לא חוקיים, לילות סוערים בלב ים, והרבה עבודה סיזיפית של פטרולים וחיפושים.

ארגון sea shepherd מתעד דיג בלתי חוקי בים
מבצע Ocean Killers, צרפת. שלל הלוואי של מכמורת העל Margiris. שלל הלוואי הינם בעלי החיים אשר עולים ברשת ללא כוונה וצורך ע"י ספינות הדיג התעשייתיות ומהווה כ- 20% מהשלל הכללי בעולם. ברוב המקרים שלל הלוואי נזרק חזרה לים, לרוב מת. (מתוך התערוכה art for the ocean, תל אביב)

את בר פארן פגשתי בפתיחה של תערוכה בתל אביב שמוקדשת לפועלה של הסי שפרד ולהעלאת המודעות למצבם של הימים והאוקיינוסים.

איך נוצר הקשר בינך לבין הארגון?

שמעתי על הסי שפרד בתקופה שהיה לי את מועדון הצלילה באילת. אבל הקשר הישיר נוצר דרך חברה שהתנדבה על אחת הספינות והיא הביאה גם אותי לארגון.

האם יש צפי לפעילות של הסי שפרד גם בים התיכון, ליד חופי ישראל?

זהו ארגון מאוד גדול וכל תכנון לוקח זמן. בדרך כלל הפעילות מתבצעת בשיתוף פעולה עם הרשויות המקומיות של המדינה. בשלב זה הארגון לא מוכר בישראל, ואין כרגע תכנית ספציפית להגיע לפה עם אחת הספינות, אבל זה בהחלט יכול לקרות בעתיד.

* לכתבה על האקטיביזם לשמירת הטבע בארץ.

שומרים על הסביבה, תערוכה מומלצת במרכז תל אביב
תערוכה במרכז לשמירה על הים. בר פארן מסי שפרד
בתערוכה Art for the Ocean. עם בר פארן יוזם התערוכה וקים שניידר מילא אוצרת התערוכה
האם אפשר להצטרף לאחת הספינות של הסי שפרד?

בטח, נכנסים לאתר האינטרנט של Sea Shephard Global שולחים קורות חיים ומבקשים להתנדב על אחת הספינות.

האם יש אפשרות להתנדב בדרך אחרת, לא רק על הספינה?

כאשר תהיה נציגות לסי שפרד בארץ, נצטרך מפעילים גם על החוף שינהלו את הפעילות של הספינות.

איך העמותה שהקמת יכולה לסייע לפעילות של הסי שפרד בארץ?

בין יתר הפעילויות שלה, העמותה In Good Nature תהיה הגוף המקומי שיתמוך ויעמוד מאחורי הסי שפרד בישראל. אני כמנכ"ל העמותה ונציג הסי שפרד בארץ אהיה החוליה המקשרת. במדינות רבות יש עמותה מקומית של הסי שפרד שתומכת בפעילות שלה. האירוע הזה הוא הראשון מסוגו בארץ של שיתוף פעולה בין שני הארגונים.

האם בתקופת ההתנדבות שלך היה מקרה ספציפי שהשפיע עליך במיוחד?

אלו דווקא מקרים שקשורים לבני אדם. במסגרת הפעילות בים עלינו על ספינות של עבדים לכל דבר, זה משהו שנגע בי לתמיד. זה חלק בלתי נפרד מתעשית הדיג הבלתי חוקי. לפעמים היינו מדווחים והשלטונות היו עוצרים את הספינות ומשחררים את האנשים, ויש מקומות באפריקה שבהם זה חוקי ואין מה לעשות.

צילומים של הסביבה הימית לקידום המודעות לשמירה על הים

כמה עובדות מעניינות על הסי שפרד:

  • על כל ספינה יש כלי נשק על מנת להגן עליה ועל צוותה.
  • המימון של הסי שפרד מגיע מתכניות ריאליטי, מהגרלת הלוטו ההולנדית ומתורמים פרטיים.
  • בראש הארגון עומד צוות של 11 (3 נשים ו-8 גברים) בני לאומים שונים.
  • בית המשפט הפדרלי בארה"ב אסר על חברי הארגון שהם אזרחי ארה"ב, להתקרב לספינות ציד לוויתנים יפניות, למרות שספינות אלו מפרות חוק בינ"ל.
  • כל צוותי הספינות מאוישות ע"י מתנדבים.

האירוע Israel For The Ocean (21-12.5.22)

במסגרת האירוע תתקיים התערוכה ART FOR THE OCEAN, וערבי דוברים מהארץ ומהעולם בנושאי טבע, אקטיביזם, טכנולוגיה וסביבה.

בתערוכה מוצגים צילומים ומייצגים שמתעדים את הפעילות של SEA SHEPHERD בעולם, ובאים להתריע מפני תרחיש אפוקליפטי של הרס מערכות אקולוגיות ימיות, שנגרמות כתוצאה מהפעילות האנושית.

אוצרות התערוכה:
אורית לוטרינגר (צילום), קים שניינדר מילוא (מייצגים)

אחת התערוכות המומלצות בתל אביב - פעילות שמירה על הסביבה
פלסטיק שמזהם את הים הפך למיצג זוהר בתערוכה במרכז
מיצג מבקבוקי פלסטיק שהושלכו לים

 

שומרים על קשר!
קבלו עדכון על כתבות חדשות